Dekorglass

25 08.2020

Technika metalizacji na butelkach

Patrząc na niektóre sklepowe wyroby można stwierdzić, że ich opakowania często bardziej przykuwają uwagę niż sama zawartość. Widać to szczególnie na ekskluzywnych napojach alkoholowych, czy kosmetykach renomowanych marek. Stworzenie unikalnego wyglądu opakowań szklanych nie jest trudne, zwłaszcza, że nowoczesne technologie dostarczają producentom szkła wiele możliwości. Jedną z ciekawszych jest technika metalizacji, którą po krótce dziś przedstawimy.

Metal plus szkło – dobre połączenie?

Technika metalizacji opiera się na wytworzeniu na szklanej powierzchni cienkiej, mikrometrowej warstwy metalu. Podstawową techniką wytworzenia takiej powłoki jest metalizacja próżniowa. Niemniej jednak w naszej firmie oferujemy również metalizację wodną. W zależności od wymagań odbiorcy można przygotować zarówno efekt wypolerowanej, jak i matowej powierzchni.

Nanoszenie warstwy odbywa się w warunkach niskiego ciśnienia. Doprowadzone do pokrywanej powierzchni związki metali w postaci gazowej, łatwiej przylegają do szkła bez napotkania oporu ze strony powietrza. Dzięki sile międzycząsteczkowej łączącej poszczególne atomy metalu ze sobą i pokrywaną powierzchnią powstaje wytrzymała powłoka, dającą lustrzany efekt estetyczny. Następnie butelki poddawane sa jeszcze kolejnym etapom, mającym na celu zabezpieczenie powłoki oraz uzyskanie odpowiedniego koloru oraz wykończenia.

Czym pokrywa się szklaną powierzchnię?

Podczas metalizacji stosuje się najczęściej aluminiowe i chromowe powłoki. W przypadku bardziej zaawansowanych zdobień możliwe jest napylenie wyrobów z wykorzystaniem metali szlachetnych takich jak złoto, srebro czy platyna.

Wykorzystując metalizację, można przygotować transparentną lub kryjącą powłokę metaliczną na szklanych naczyniach. Bardziej zaawansowane wzory z wykorzystaniem szlachetnych metali można przygotować stosując połączenie metalizacji i laserowania.

Czy to bezpieczne? I czy opłacalne?

Metalizacja umożliwia trwałe ozdobienie butelek  i innych wyrobów. Właściwości wiążące powłokę ze szkłem, w pełni zabezpiecza zdobienia przed ich zniszczeniem. Z pewnością więc metalizacja jest polecana do produkcji wyrobów szklanych, przeznaczonych do, długotrwałego użytku.

Dzięki zróżnicowanym możliwościom zdobniczym, stosując tę metodę można przygotować znacznie bardziej zaawansowane motywy. Połączenie metod napylania metalami oraz druku cyfrowego czy laserowania umożliwi zatem przygotowanie oryginalnych wzorów i odcieni barwnych butelek, a przechowywany w nich wyrób nabierze indywidualnego wyglądu.

Przy zastosowaniu tej metody nie ma możliwości dodatkowej ingerencji w strukturę wyrobu. Pokrywanie butelek metalowymi motywami jest również w pełni bezpieczne dla zdrowia człowieka.

Zajrzyj do Naszego świata

Bądź zawsze na bieżąco...