Dekorglass

01 07.2020

Sitodruk na szklanych butelkach – na czym polega ta technika zdobienia butelek?

Współcześnie znanych jest wiele metod zdobienia szklanych butelek. Są one między innymi malowane, metalizowane, matowane chemiczne, drukowane oraz poddawane ręcznym aplikacjom akcesoriów czy kalki. Wszystkie powyższe metody są powszechnie stosowane, jednak jedną z najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych technik jest sitodruk. Aby dowiedzieć się więcej na jego temat, zapraszamy do przeczytania niniejszego artykułu.

Historia druku sitowego

Omawiana technika drukarska jest znana już od dawna. Pierwotnym celem, dla którego została ona stworzona, było barwienie płaszczyzn o stosunkowo dużych i płaskich powierzchniach. Następnie rozwój przemysłu umożliwił zastosowanie druku sitowego do zdobienia nieco mniejszych i nieregularnych przedmiotów użytku codziennego. Dzięki temu w dzisiejszych czasach jest to jedna z wiodących metod barwienia szklanych butelek.

Na czym polega zdobienie przy pomocy sitodruku?

Druk sitowy jest stosunkowo nieskomplikowaną metodą barwienia. Jednym z podstawowych elementów aparatury drukarskiej jest specjalistyczne sito. To właśnie dzięki niemu zostaje stworzony konkretny szablon, który w późniejszym etapie jest nanoszony na butelkę. Wzór wykorzystywany do zdobienia materiału może być całkowicie dowolny. Dzięki temu sami możemy zadecydować o tym, w jaki sposób zaprojektować butelkę i co się na niej znajdzie.
Najważniejszym elementem procesu barwienia materiału jest pokrycie szablonu specjalistyczną siatką, wyposażoną w malutkie oczka. Przez te niewielkie otwory przenika farba. Szablon natomiast stworzony jest tak, aby umożliwić szczelne pokrycie miejsc, które mają pozostać nieozdobione. Dzięki temu farba dostaje się tylko w te miejsca, które według wzoru powinny być zadrukowane. 

Jak wygląda proces zdobienia butelek z wykorzystaniem sitodruku?

Schemat barwienia składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich polega na opracowaniu i stworzeniu sita. Jak już wiadomo, jest to jeden z najważniejszych elementów całego procesu drukowania. Następnie należy przystąpić do organizacji miejsca, w którym odbędzie się tworzenie zdobienia. Współcześnie w tym celu wykorzystuje się specjalne stoły drukarskie do pracy manualnej, ale także wysoce zautomatyzowane maszyny. Kolejnym etapem jest przyszykowanie specjalistycznych barwników drukarskich. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych rodzajów pigmentów są farby termoplastyczne. Gwarantują one łatwość użytkowania oraz sprawne zmiany stanów skupienia bez utraty swoich właściwych cech. Następnie można przystąpić do drukowania wzoru na butelkach. Warto przy tym pamiętać, aby wcześniej dokładnie je oczyścić, ponieważ tylko wtedy farby przylegają do materiału i pozostaną na nim na stałe. Ostatnim etapem procesu zdobienia jest wypalanie butelek. Pozwala to na maksymalizację trwałości nanoszonych barwników. Do wypalania wykorzystuje się najczęściej piece tunelowe oraz komorowe.

Zajrzyj do Naszego świata

Bądź zawsze na bieżąco...