Dekorglass
19 12.2020

Jak przygotować butelki do wina? Najlepsze sposoby dekoracji szkła

Ekskluzywne trunki słyną nie tylko z wyjątkowego aromatu i smaku. To również produkty wzbogacone w klasyczne eleganckie opakowanie, które przykuwa uwagę. Producenci win i współpracujący z nimi projektanci, non stop zaskakują, wymyślając oryginalne wzory nawiązujące do zróżnicowanych motywów. Często też, do przygotowania ozdobnych butelek stosowane są różne techniki, dzięki którym można nadać opakowaniu niepowtarzalnego charakteru.

Subtelne detale z cennych metali

Jedną z częściej wykorzystywanych technik zdobienia, jest pokrywanie powierzchni powłoką z metali szlachetnych, takich jak złoto czy platyna. Z pomocą tych pierwiastków można dekorować butelki, a także kieliszki czy eleganckie szklanki.

Połyskujące w charakterystyczny sposób motywy można wykonać na dwa sposoby:

  • stosując ręczne nanoszenie pasty,
  • wykorzystując sitodruk i pasty termoplastyczne (firma Dekorglass korzysta właśnie z tej metody).

Dzięki tej technice można uzyskać idealnie lśniącą powierzchnię sitodruku. Sposób zdobienia jest stosunkowo prosty, a może znacznie poprawić walory estetyczne opakowania.

Naniesiesz szczegóły za pomocą sit

Aby przygotować unikalne kompozycje dekoracyjne szkła, można wykorzystać metodę sitodruku. Polega on na stworzeniu odbitek motywów na podstawie wcześniej przygotowanego szablonu. Jest nim forma wydruku naniesiona na siatkę o odpowiednio drobnym rozmiarze oczek.

Obraz powstaje tutaj w wyniku przetłoczenia farby przez specjalną matrycę. Umożliwia to przygotowanie skomplikowanych elementów obrazu z najmniejszymi detalami.

Unikalny efekt przyniesie matowanie

To technika pozwalająca na utworzenie oryginalnej powierzchni i eleganckiego efektu.

Matowanie na butelkach przeprowadza się wykorzystując trawienie kwasem. Jest to proces polegający na usunięciu zewnętrznej warstwy szkła i nadaniu chropowatości jej powierzchni. Znacznie utrudnia to kierunkowe odbijanie światła, przez co struktura naczynia staje się mniej przejrzysta.

Metodę z powodzeniem można zastosować do butelek na wina. Jest ona tylko w nieznacznym stopniu inwazyjna, dzięki temu jej wykorzystanie nie wpłynie na zmianę właściwości szkła. A pozwoli jednocześnie stworzyć świetny efekt wizualny elementu.

Zajrzyj do Naszego świata

Bądź zawsze na bieżąco...