Dekorglass

24 06.2020

Jak produkuje się butelki szklane? Jak działa huta szkła produkująca butelki?

Butelki szklane są czymś, z czym spotykamy się na co dzień niemal wszędzie – w domu, pracy, restauracji czy sklepach. Ich rola jest oczywista dla każdego. Niewiele osób jednak wie, w jaki dokładnie sposób szklane butelki powstają. Co jest niezbędne do ich wytworzenia i jak przebiega proces produkcji?

Szkło – z czego powstaje?

To jeden z najpopularniejszych materiałów w przemyśle produkcyjnym. Jego wytworzenie pochłania mniej energii niż choćby stal lub plastik. Ponadto – może być praktycznie w nieskończoność poddawane recyklingowi, a do jego produkcji używa się powszechnie dostępnych surowców.
Jeśli chodzi o skład szkła – na ogół zawiera on kilka podstawowych składników. Pierwszym z nich jest piasek, stanowiący zazwyczaj około 45% mieszanki. Dodatkowo są to: soda (ułatwiająca obróbkę) i wapń (zwiększający wytrzymałość materiału) w proporcjach kolejno 15% i 10% – oraz inne substancje dodatkowe. Kiedy mieszanina tych surowców zostaje przygotowana, ląduje ona w piecu, nagrzanym do temperatury blisko 1500 stopni Celsjusza, gdzie spędza 24 godziny.

Obróbka płynnego szkła

Po upływie doby substancje zawarte w mieszaninie topią się i łączą ze sobą, tworząc ciecz w konsystencji przypominającą miód. W chwili, gdy ten stan skupienia zostaje osiągnięty, płynne szkło opuszcza piec i wędruje na linię produkcyjną. Tam z kolei specjalne nożyce dzielą je na równe fragmenty – tak zwane krople – z wyglądu przypominające wałki. Zawartość szkła jest w nich wystarczająca do wytworzenia butelki.

Krople trafiają następnie do specjalnych form w maszynach, które nadają im podstawowy kształt, przypominający miniaturową butelkę. W ten sposób ukształtowana kropla nazywana jest “bańką”.

Bańki w następnej kolejności lądują w specjalnych formach, posiadających kształt gotowego produktu. Do ich wnętrza wtłacza się wtedy sprężone powietrze. Dzięki temu szkło rozciąga się, przybierając kształt formy, w której się znajduje. Właśnie w ten sposób powstaje pusta w środku butelka.

Chcąc uzyskać efekt grawerunku, konieczne jest stworzenie wgłębienia o konkretnym kształcie w formie. Szkło dopasuje się do niej, a na jej powierzchni powstanie wypukła sygnatura.

Wychładzanie gotowych butelek

Po opuszczeniu form gotowe produkty są stale ogrzewane. Wynika to z faktu, iż zbyt szybko stygnący materiał mógłby pęknąć. Powolny proces wychładzania zaczyna się w momencie, gdy butelki trafiają do tzw. odprężarki. Niespieszny proces studzenia pozwala na usunięcie wewnętrznych naprężeń ze szkła. Po opuszczeniu odprężarki, spryskuje się go smarem, aby ułatwić przejście przez kontrolę jakości oraz maszynę pakującą.

Za kontrolę odpowiedzialne są specjalne urządzenia, które wyszukują wszelkie niedoskonałości w strukturze i na powierzchni produktu. Po minięciu kontroli, butelki gotowe są do oklejenia etykietą i wypuszczenia na rynek.

Zajrzyj do Naszego świata

Bądź zawsze na bieżąco...