Dekorglass
26 01.2021

Jak powstaje szkło barwione? Proces technologiczny produkcji kolorowego tworzywa

Szkło znajduje obecnie wszechstronne zastosowanie, nie tylko do produkcji butelek i innych naczyń. Może ono stanowić element wykończenia budynku, stać się podstawowym surowcem do przygotowania konstrukcji, chętnie wykorzystywane jest także do wykonania elementów dekoracyjnych. Specyficznym typem szkła jest tworzywo barwione, które można zastosować do produkcji kolorowych elementów i witraży. Jak przygotowuje się taki surowiec?

Przygotowanie szkła od podstaw

Produkcja surowca prowadzona jest w hutach, w których kolejno wykonuje się poszczególne etapy obróbcze. Na początku dobiera się odpowiednią ilość piasku kwarcowego, tlenku sodu i magnezu, a także innych składników, które powodują zwiększenie właściwości wyrabianego tworzywa.

W kolejnych etapach przeprowadza się:

  • prasowanie masy szklarskiej,
  • jej ciągnięcie,
  • walcowanie gorącego szkła,
  • wytłaczanie w formach i ostateczne formowanie.

Później wyroby stygną i twardnieją w sposób samoczynny w specjalnie przygotowanych magazynach. Aby szkło nadawało się do użytku musi minąć sporo czasu, bowiem surowiec przetapiany jest w wysokich temperaturach, przekraczających 1000 stopni. W przypadku szkła hartowanego potrzebne jest dodatkowa obróbka cieplna, która również wydłuża produkcję.

Odpowiednie pierwiastki nadadzą kolor

Technologiczny proces wykonania barwionych elementów w nieznacznym stopniu różni się od wytwarzania szkła bezbarwnego. W tym przypadku, na etapie przygotowania mieszanki surowca dodaje się odpowiednią ilość konkretnego pierwiastka odpowiadającego za konkretny kolor. Przykładowo:

  • barwę żółtą tworzy się poprzez dodanie związków kadmu, siarki ceru lub tytanu,
  • zielony odcień może nadać żelazo lub chrom,
  • miedź, selen lub złoto dostarczone do mieszanki powoduje czerwone zabarwienie,
  • kolor czarny osiąga się przez dodanie znacznych ilości manganu i kobaltu.

Aby uzyskać bardziej intensywny odcień barwny, zwykle stosuje się zwiększoną ilość danego pierwiastka, lub dodaje się kilka składników w odpowiednich proporcjach. Tak przygotowany surowiec jest następnie przetapiany i formowany w piecach hutniczych w identyczny sposób, jak w przypadku wykonania bezbarwnego szkła.

Wyrób świecący w UV – słów kilka o szkle uranowym

To specyficzny rodzaj surowca przygotowywany z dodatkiem popularnego promieniotwórczego pierwiastka. Tego typu szkło było produkowane w znacznej ilości, jednak pod koniec lat 40. straciło ono na znaczeniu. Pomimo zastosowania pierwiastka promieniotwórczego jako dodatku barwiącego, produkowane wyroby odznaczały się minimalnym promieniowaniem, bezpiecznym dla organizmu.

Szkło tego typu wykorzystywane było do produkcji zastawy stołowej i przedmiotów codziennego użytku. Zwykle przybierało ono żółte lub zielonkawe odcienie barwne, które zależne były od stężenia jonów uranu. Charakterystyczną cechą tego typu wyrobów jest świecenie pod wpływem działania promieni ultrafioletowych. Obecnie szkło uranowe straciło jednak na swoim znaczeniu.

Zajrzyj do Naszego świata

Bądź zawsze na bieżąco...