Zmiana opalania pieca z drewnianego na piec torfowo-drewniany. Połowa XIX w. – Huta stosuje piece typu wyborowego. Głównym produktem huty są butelki do piwa.
Wprowadzenie pracy w systemie ciągłym, trzyzmianowym.
Huta w turze staje się pierwszą w Polsce spółdzielnią zawodową. Zaczyna się produkcja butelek monopolowych.
Huta nadal pracuje w systemie trzyzmianowym.
Zbudowano nową halę produkcyjną wraz z warsztatami pomocniczymi. Zamontowano nową wannę szklarską. To właśnie w tym okresie proces produkcji szkła z całkowicie ręcznego przeszedł ewolucję w stronę półautomatycznego.
Hutą zarządza spółka Vitrocer.
Huta wchodzi w skład Grupy Sort.
Huta zarządza Spółka Akcyjna VENI.
Hutę wykupił Dekorglass
Huta szkła Dekorglass w miejscowości Tur to zakład z wieloletnią tradycją, który od początku swojego istnienia nastawiony był na produkcję wysokiej jakości naczyń i butelek szklanych. Otwarcie fabryki w niewielkiej miejscowości opodal Nakła nad Notecią zmieniło i polepszyło życie okolicznych rodzin. Długoletnia działalność pozwoliła wykreować markę, uzyskać cenne doświadczenie i jeszcze bardziej usprawnić linię produkcyjną. Idąc naprzód, pamiętamy jednak o trudzie pracy naszych poprzedników, którzy stanowią dla nas wzór do naśladowania…
Historia produkcji naszej huty szkła rozpoczyna się w czasach zaboru pruskiego, kiedy to w 1842 roku otwarto niewielki zakład przeróbczy na terenie puszczy bydgoskiej. Początkowo prace były przeprowadzane ręcznie, z biegiem czasu jednak dokonywano kolejnych modernizacji systemu działania. Pierwszy postęp technologiczny wdrożono 30 lat później. Producent szkła przeprowadził wtedy wymianę pieca drewnianego na piec torfowo-drewniany. Głównym wyrobem huty w końcówce XIX w. były butelki do piwa. Początek nowego stulecia przyniósł kolejne zmiany. W 1923 roku zorganizowano przebudowę wanny szklarskiej. Wprowadzono wówczas również system trójzmianowej pracy, co wiązało się ze stale rosnącym zapotrzebowaniem na wysokiej jakości wyroby huty. Popularność zakładu rosła, w latach 30′ huta w Turze stała się pierwszą w Polsce spółdzielnią zawodową.
Zakład przeróbki szkła utrzymał tempo pracy również w czasach II wojny światowej. W czasie okupacji produkcja nadal odbywała się w trójzmianowym systemie pracy. W latach 1953 – 1955, powstała nowa hala produkcyjna z kilkoma warsztatami pomocniczymi. Ponownie zrestrukturyzowano wannę szklarską oraz zmieniono styl pracy z ręcznego na półautomatyczny.
W kolejnych latach produkcja trwała w ustalonym trybie. Przełom XX i XXI wieku przyniósł jednak kilka reform, związanych z zarządem spółki. Huta szkła Tur kilkukrotnie zmieniała swojego właściciela:
a w 2019 roku hutę wykupiła nasza firma Dekorglass, która całkowicie zmodernizowała i przebudowała zakład.
Obecnie prowadzimy produkcję skierowaną na przygotowanie wysokiej jakości butelek szklanych do alkoholi, napojów bezalkoholowych oraz perfum czy produktów skin care.oraz innego rodzaju naczyń. Proces wytapiania tworzywa odbywa się w sposób w pełni zautomatyzowany, co pozwala nam produkować hurtowe ilości wyrobów w stosunkowo krótkim czasie.
Nie tylko wytwarzamy wyroby szklane, udostępniamy również możliwości ich zdobienia.
Nastawiamy się nie tylko na produkcję najwyższej jakości wyrobów szklanych, dbamy także o pracę w zgodzie ze środowiskiem. Nasze zakłady nie produkują trujących substancji, a surowiec wykorzystywany do przygotowania naczyń jest zdatny do recyklingu. Posiadamy również wannę szklarską wyposażoną w palniki gazowo-tlenowe, których zadaniem jest eliminacja gazów i spalin, które mogłyby wpłynąć na zaburzenie jakości powietrza.