Dekorglass

29 07.2020

Butelka bardzo osobista – technika ink jet na butelkach

Wydaje się, że w technologii zdobienia szkła wymyślono już wszystko: malowanie ręczne, piaskowanie, szlifowanie, grawerowanie, aplikacje na szkle, kalkomania, szkło pienione, sitodruk i malowanie natryskowe. Druk cyfrowy metodą natryskową pozwala przenieść obraz nie tylko na płaską taflę szklaną, ale także na przedmioty o dowolnym kształcie, np. na butelki, słoiki, flakoniki.

Jak to się robi?

Druk cyfrowy na butelkach wykonuje się metodą ink jet, albo inaczej natryskową, przy pomocy cyfrowych urządzeń drukujących. Komputer steruje pracą głowicy wyposażonej w dysze, z których, w odpowiedzi na impuls elektryczny z komputera, wytryskują mikroskopijne kropelki farby.W skrócie sposób działania urządzenia jest zbliżony do zwykłej drukarki biurowej. Podstawowa różnica to materiał, na którym drukujemy oraz wielkość urządzenia. Skomplikowane? To była wersja uproszczona. Czy to takie ważne? Nie musimy przecież wiedzieć, jak działa telewizja, żeby z niej korzystać.

Butelka bardzo osobista

Drukowanie cyfrowe pozwala przenieść z komputera na powierzchnię szkła dowolny obraz, bez względu na jego kształt. Obraz pokryje wszystkie wypukłości i wklęsłości tak, że nie będzie żadnych zniekształceń. W ten sposób możemy przenieść dowolną grafikę na produkt, aby ostatecznie był on perfekcyjnie spersonalizowany pod kątem designu, jaki chcemy osiągnąć – a przecież design w obecnych czasach odgrywa decydującą rolę podczas podejmowania decyzji zakupowych przez konsumenta.

Butelka najwyższej jakości

Spośród wielu kształtów możemy wybrać swój oryginalny. Druk natryskowy sprawi, że będą to jedyne takie butelki na świecie. Możemy skorzystać z gotowej bazy pięknych ilustracji albo przygotować coś własnego. W ten sposób nasz produkt będzie prezentował się idealnie, co wprost proporcjonalnie przełoży się na jego popularność. Nie musisz obawiać się, że kształt Twojej butelki jest zbyt nowatorski czy ekstrawagancki – za pomocą ink jet jesteśmy w stanie udekorować prawie każdą powierzchnię!

Technologia ta nadaje się do produkcji pojedynczych wyrobów lub krótkich serii w bardzo krótkim czasie. Zaletą drukowania cyfrowego jest duża precyzja, wierność odwzorowania obrazu, nieograniczone możliwości kolorystyczne, personalizacja wykonania nawet w obrębie krótkiej serii oraz możliwość dodrukowania identycznych obrazów.

Drukowane grafiki mogą być wykonane w różnych efektach: jako druk transparentny, druk kryjący, druk dwustronny, ale nawet druk 3d. Dzięki tej technologii można zimitować reliefy na butelce, dzięki czemu można spersonalizować dowolną butelkę standardową. Ink jet można też swobodnie łączyć z innymi technikami, takimi jak: malowanie, metalizacja, sitodruk, matowanie chemiczne czy hot stamping.

Zajrzyj do Naszego świata

Bądź zawsze na bieżąco...